• ساعت : ۱۵:۵۳:۱
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۹/۱۹ 
استادیار گروه مهندسی برق دانشگاه آزاد اسلامی‌ واحد شادگان در لیست ۲درصد دانشمندان برتر و پراستناد جهان قرار گرفت

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد شادگان گفت: استادیار گروه مهندسی برق این واحد دانشگاهی در لیست ۲ درصد دانشمندان برتر و پراستناد جهان قرار گرفت.

محمد بهروزیان‌نژاد در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری آنا در شادگان درباره درخشش دانشگاه آزاد اسلامی واحد شادگان در مجامع علمی بین‌المللی اظهار کرد: علی درویش‌فالحی در فهرست دانشمندان دو درصد برتر دنیا که به‌تازگی توسط محققان دانشگاه استنفورد با بررسی و ارزیابی استنادات داده‌های پایگاه اسکوپوس ارائه‌ و در تاریخ ۱۶ اکتبر ۲۰۲۰ از در مجله Plos Biology منتشر شده است، قرار گرفت.

وی افزود: در این بررسی ۱۵۹ هزار و ۶۸۳ پژوهشگر برجسته دنیا در ۲۲ حوزه علمی و ۱۷۶ حوزه تخصصی بر اساس شاخص‌های استنادی استاندارد طبقه‌بندی‌شده‌اند. ارزیابی و انتخاب این دانشمندان بر اساس ترکیبی از شاخص‌های ۶ گانه که شامل تعداد کل ارجاعات به تحقیقات منتشرشده توسط پژوهشگر، شاخص H-index محقق که در ارتباط با تعداد مقالات پر استناد محقق و تعداد دفعات استنادشدن آن مقالات توسط دیگران بوده، صورت پذیرفته است.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد شادگان اضافه کرد: پژوهش‌های گروهی، مجموع ارجاعات به مقالات تک‌نویسنده پژوهشگر که در آنها ارائه‌دهنده ایده و انجام‌دهنده پژوهش منحصر خود پژوهشگر بوده، مجموع ارجاعات به مقالاتی که محقق در آنها نویسنده نخست (انجام دهنده پژوهش) یا فقط نویسنده است، مجموع ارجاعات به مقالاتی که محقق در آن نویسنده نخست یا نویسنده آخر (مسئول مکاتبات و ارائه‌دهنده ایده مقاله است) یا تنها نویسنده مقاله بوده، از دیگر شاخص‌های انتخاب دانشمندان است.

بهروزیان‌نژاد عنوان کرد: میزان استنادها به انتشارات علمی یک کشور ازجمله شاخص‌های مهمی است که بیانگر میزان تکیه نظام جهانی علم به دانش آن کشور و در نتیجه اثرگذاری آن کشور در تولید و تعمیق علم در دنیاست.

عنوان‌های برتر عضو هیئت علمی واحد شادگان

وی مطرح کرد: بر اساس گزارش منتشرشده توسط دانشگاه استفورد آمریکا در سال ۲۰۲۰ تعداد ۴۳۳ پژوهشگر از ایران در فهرست دو درصد دانشمندان برتر دنیا قرار گرفته‌اند که ۳۶ نفر از آنها از محققان دانشگاه آزاد اسلامی هستند و از دانشگاه آزاد اسلامی واحد شادگان علی درویش فالحی استادیار گروه مهندسی برق این واحد دانشگاهی در لیست دو درصد دانشمندان برتر و پراستناد جهان قرار گرفته است.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد شادگان خاطرنشان کرد: فالحی پیش از این نیز با عنوان پژوهشگر برتر جوان، استاد نمونه آموزشی، پژوهشگر برتر، پژوهشگر برتر دانشگاه دانشگاه‌ آزاد اسلامی خوزستان، پژوهشگر برتر استان میان دانشگاه‌ آزاد اسلامی و دولتی خوزستان شناخته شده بود.

بهروزیان‌نژاد یادآور شد: فالحی از نتایج تحقیقات خود تاکنون چاپ بیش از ۴۰ مقاله ISI (WoS) به چاپ رسانده که در همه موارد مسئول مکاتبات(Corresponding Author) بوده، بیش از ۵۰ درصد این مقالات در مجلات کیفی Q۱ (مجلاتی جزء ۲۵ درصد بالای رده‌بندی مربوطه‌اند) به چاپ رسیده‌اند و موفق شده از مجموع حدود ۴۰ مقاله منتشرشده خود h-index معادل ۹ اسکوپوس را کسب کنند.

وی توضیح داد: داشتن مقالات متعدد داخلی، ثبت اختراعات متعدد، انجام بیش از ۱۰ پروژه تحقیقاتی و صنعتی موفق، داور بیش از ۲۰ مجله علمی معتبر بین‌المللی ISI(عمدتاً با رتبه‌بندی Q۱ که در ۱۵ مورد از آنها داور برجسته مجله بوده است)، عضویت در بنیاد ملی نخبگان کشور از دیگر فعالیت‌های این محقق است.

شرط قرارگرفتن در جمع پژوهشگران ۲ درصد برتر دنیا

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد شادگان تبیین کرد: قرارگرفتن در جمع پژوهشگران دو درصد برتر دنیا، نیازمند به‌کارگیری راهبردها و راهکارهای مناسب و تلاش و پشتکار مستمر بوده و با نگاهی به تعداد پژوهشگران یک درصد برتر کشور در مقایسه با کل اعضای هیئت علمی کشور مؤید این ادعاست.

بهروزیان‌نژاد گفت: فالحی پیش‌تر نیز در حین تحصیل در مقطع دکتری، موفق به کسب عنوان دانشجوی نمونه دانشگاه شهید بهشتی شده و سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ در جشنواره مخترعان در کشور کره جنوبی موفق به کسب دو مدال طلا، سه نقره و دو برتر و یک مدال افتخار شده است.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.6.6.0
    V5.6.6.0